Nebankové pôžičky s licenciou od NBS

Hipster žiada pôžičkuČím ďalej, tým viac sa ľudia potrebujúci finančnú pomoc obracajú na iné ako bankové inštitúcie. Dôvodom je hlavne to, že sú prístupné širšej verejnosti kvôli menej náročným požiadavkám na získanie. Tu ale treba zdôrazniť, že tie sa odvíjajú hlavne od toho, o aké sumy žiadate a koho žiadate. Nebankové pôžičky sú zastúpené viacerými spoločnosťami, ktorým je možné veriť. Netreba hneď všetkých poskytovateľov hádzať do jedného vreca, pretože nie všetci sú neseriózni a chcú vás obrať aj o to posledné, čo máte. Na Slovensku sú aj licencované spoločnosti, ktorých existenciu schválila Národná banka Slovenska (ďalej len NBS). A to vďaka tomu, že spĺňali náročné kritériá, ktoré táto naša hlavná banková inštitúcia vyžaduje. Aj nebankové spoločnosti vedia, že ľudia si pomaly uvedomujú, čo môžu stratiť, a tak aj ich pôžičky sú tomu prispôsobené. Predstavme si produkty tohto typ spoločností.

Široké rozpätie ponúkaných súm

Ak si máte dojem, že nebankové pôžičky ponúkajú oproti bankovým zanedbateľné množstvo peňazí, ste na omyle. Samozrejme, ak žiadate aj niekoľko stotisícové sumy, môže to byť problém, ale aj v samotnej banke. Vo všeobecnosti vedia nebankoví poskytovatelia poskytnúť sumy už od 20 eur po 100 000 eur. Nie každý však ponúka každú sumu medzi zmienenými limitmi. Niektorí sa špecializujú na krátkodobé nebankové pôžičky ihneď do 10 minút so sumami do 500 eur. Iní uprednostňujú vyššie sumy, približne do 5 000, ktoré možno získať do 1 týždňa. A tretia skupina siaha po ešte vyšších sumách, ktoré sú veľkou konkurenciou bankových ponúk. Nanešťastie bankovým úrokom sa pri vysokých sumách nevyrovnajú. Viac o tom si povieme nižšie.

Kto môže nebankové pôžičky získať?

Snáď si každý plne uvedomuje náročnosť získať návratnú finančnú pomoc od banky. Možno s rovnakými podmienkami počítať aj u ich „protivníkov“. Ako kedy. Pri nižších sumách, ktoré je možné získať skoro okamžite, t. zn. do 10 minút, maximálne do 24 hodín, je to jednoduché. Nebankové pôžičky ihneď môžete získať bez dokladovania príjmu, bez kontroly registra či bez potvrdenia o zamestnaní, čo je výborné pre nezamestnaných. Požiadať o nich teda môžu aj dôchodcovia, ženy na materskej, študenti, či iná kategória poberajúca štátny,  sociálny či prospechový príspevok.

Za zmienku stojí aj to, že sa netreba pri každej nájdenej nebankovej ponuke spoliehať na to, že má také jednoduché kritériá. Niektoré pôžičky, hoc sú aj nebankové, bez kontroly registra nezískate. Prípadne ani bez zamestnania. To platí hlavne pri vyšších žiadaných sumách, kde  už poskytovatelia musia mať istotu, že sa im požičané peniaze vrátia. Ak nájdete ponuky, ktoré odpúšťajú jednu alebo viac podmienok, bez akých by ste so žiadosťou v banke neprešli, mali by ste rátať s vyšším úrokom.

Dokedy je ich potrebné splatiť?

Splatnosť tejto pomoci závisí od poskytovateľa , od sumy a od typu žiadaného produktu. Nebankové pôžičky ihneď majú najkratšiu splatnú dobu vôbec. Pri najnižších sumách do 30 eur, sa môžu pohybovať od 7 do 30 dní. Pričom 30-dňové maximum je platné aj pri najvyššie žiadanej sume tohto rýchlo získateľného produktu, 500 eur. Čím viac žiadate, tým dlhšiu dobu máte na splatenie. Pri sumách nad 500 eur to už môže byť aj niekoľko mesiacov. Nad 1 000 eur je možné splátky rozdeliť na viac ako rok.

Nebankové pôžičky majú tak ako banky, za každý deň nesplácania isté sankcie. Môže to byť vyjadrené buď zvýšením úroku alebo potom fixnou sumou, ktorá sa bude každým dňom len zvyšovať. Odporúčame preto si dátumy splatnosti zaznačiť prípadne si dať pripomienku. Pretože nikto nebude skúmať, aký bol dôvod nevčasného uhradenia dlhu. Ak viete pred dobou splatnosti, že nebankové pôžičky nemôžete včas vrátiť, nakontaktuje sa na ich poskytovateľa. Určite sa s ním bude možné dohodnúť buď na posunutí doby splatenia alebo na rozložení splátky. Opäť za príplatok.

Úroky nebankových pôžičiek

Šípky s percentamiĽudia sa ani tak neobávajú samotných nebankových spoločností, ako ich úrokov. Pre niekoho bude potešujúcim a pre niekoho zas nie, že úroky sa pri nižších sumách, to je do 500 eur veľmi výrazne podobajú tým bankovým. Sú na hranici od 20 do 30%. Pričom väčšina je naklonené k vyššiemu číslo a to aj v prípade bánk. Pri vyšších sumách sa už úrok znižuje a nebankové pôžičky nad 500 eur je možné nájsť s úrokom pod 20%. Pri sumách nad 10 000 eur je úrok nad 10%, len veľmi zriedkavo sa nachádza pod týmto číslom. V banke sú preto vysoké sumy z hľadiska úrokovej sadzby výhodnejšie.

Poskytovatelia

Na našom území je dosť nebankových spoločností poskytujúcich pôžičky, pričom niektoré sú aj zo zahraničia resp. tam aj sídlia. Medzi najznámejšie spoločnosti patrí Quatro, Home Credit, Ferratum, Pôžičkomat, Minipôžička, Slovenská požičovňa atď. Ako sme už vyššie uviedli, ak sa stretnete s neznámymi spoločnosťami, overte si ich licenciu na stránke NBS. Prípadne, ak sú zo zahraničia, na portáli bánk tej ktorej krajiny.

Ako požiadať?

O nebankové pôžičky môžete požiadať najrýchlejšie online, cez telefón, cez sms, ale osobne len veľmi zriedkavo. Tento typ spoločností má totiž pobočky len veľmi zriedkavo. Najpohodlnejšie a najrýchlejšie priamo z domu tak môžete urobiť cez internet do niekoľkých minút. Nemusíte sa obmedzovať hodinou alebo sviatočným dňom. Cez sms sú žiadosti najpomalšie a poskytovatelia si účtujú vyššie úroky a vysoké poplatky za sprostredkovanie. Ak ste skôr telefonický typ, potom vám skôr bude vyhovovať telefonická žiadosť. Telefónny kontakt nájdete aj na stránke poskytovateľov nebankových pôžičiek. Opäť zdôrazňujeme, aby ste nepodľahli sympatiám, ale aby ste si spoločnosti pred prijatím peňazí pre dôkladne preťukli. Lebo dopad to bude mať hlavne na vás prípadne na vašich blízkych.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *